Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Projekty 2016

Utworzono dnia 31.03.2017
Czcionka:
  1. „KOCIEWIE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA”

 

 Projekt pn. „Kociewie na co dzień i od święta”  – rozwój aktywności społeczności lokalnej i organizacja lokalnej twórczości kulturalnej poprzez przeprowadzenie warsztatów regionalnych, organizację konkursu poezji i prozy kociewskiej dla dzieci i młodzieży oraz przeglądu gadek i skeczy kociewskich pn. „Największa lipa w Lipiej Górze”.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej  w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Środki finansowe przyznane na realizację operacji - 18.512,10 zł

 

Realizacja od:  

0

1

0

2

2

0

1

6

(dzień – miesiąc – rok)

do:

3

0

0

9

2

0

1

6

 

Celem głównym realizacji operacji jest zwiększenie włączenia społecznego, aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich oraz inicjowanie działań na rzecz zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i tradycji regionu Kociewia, a także promocja dobrych praktyk na obszarach wiejskich poprzez ich utrwalanie i rozwijanie.

Cele szczegółowe:

1.  Zachowanie i promocja gwary kociewskiej, śpiewu i tańca kociewskiego, dziedzictwa kulinarnego Kociewia.

2. Promocja sprzedaży bezpośredniej produktów wytwarzanych przez lokalnych wytwórców, co zachęci do rozszerzenia lub założenia własnej działalności gospodarczej.

3. Promocja dobrych praktyk na obszarach wiejskich poprzez wydanie albumu, promującego walory kulturowe Kociewia  na tle krajobrazu, zabytków, tradycji folklorystycznych (strój, taniec i śpiew kociewski)  z udziałem zespołu ludowego „Psiotrowe dziywuchy”. 

4. Wymiana kulturowa poprzez konfrontację zespołów regionalnych z Kociewia i Białorusi.

5. Wspieranie rozwoju tożsamości kociewskiej  wśród mieszkańców gminy Morzeszczyn poprzez organizację konkursów i przeglądu kociewskiego.

Działania planowane podczas operacji:

1. Przeprowadzenie cyklu warsztatów gwary kociewskiej – 10 spotkań, po 2 godziny lekcyjne w szkołach, prowadzonych przez regionalistów.

 2. Naturalną konsekwencją realizacji warsztatów będzie organizacja Gminnego Konkursu Poezji i Prozy Kociewskiej, który odbędzie się dnia 27 kwietnia 2016 r. w  świetlicy GOK w Dzierżążnie, udział weźmie w nim około 30 uczestników.

3. Przeprowadzenie lekcji tańca i śpiewu kociewskiego – 10 spotkań dla ok. 20 – ro dzieci oraz 2 występy pokazowe zespołu ludowego  „Psiotrowe Dziywuchy” w każdej z dwóch szkół na terenie gminy Morzeszczyn, każdy występ potrwa godzinę lekcyjną. Liczba uczestników lekcji – łącznie około 200 osób. Celem lekcji taneczno-wokalnych  i występów zespołu ludowego będzie zainspirowanie dzieci do udziału w dziecięcym zespole ludowym.

4. Konsekwencją lekcji tańca i śpiewu będzie utworzenie  ludowego zespołu dziecięcego „Psiotrowe Gzuby”. Będzie to zespół składający się z 12 osób.

5. Wydanie albumu promującego dobre praktyki na obszarach wiejskich. Zespół „Psiotrowe dziywuchy” powstał w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Programu Leader. Swoją 5.letnią działalnością  promuje Kociewie i gminę Morzeszczyn. W ramach operacji wydany zostanie album prezentujący  zespół i walory Kociewia. Wydanie publikacji będzie poprzedzone sesją zdjęciową w kociewskim krajobrazie.

6. Uwieńczeniem i promocją osiągnięć operacji będzie zorganizowanie Przeglądu Gadek i Skeczy Kociewskich pn. „Największa lipa w Lipiej Górze”. Przegląd odbędzie się dnia 11 czerwca 2016 r. w Lipiej Górze/gm. Morzeszczyn.

 

 

Dzień rozpoczęcia zadania – 2016.02.01

1. 2016.02.01 – 2016.02.29 – Prace przygotowawcze, prace koncepcyjne, rozmowy i ustalenia merytoryczne ze specjalistami ds. folkloru, pozyskiwanie środków na realizację zadania, podpisywanie umów.

2. 2016.03.01 – 2016.04.12 – Finalizacja prac nad pozyskaniem źródeł finansowania, rozesłanie regulaminów konkursu i przeglądu, kampania promocyjna zadania, wyjazdy w teren, konsultacje z twórcami regionalnymi, zespołami oraz wykonawcami sesji zdjęciowej i albumu.

3. 2016.03.01  - 2016.04.30 - Realizacja warsztatów regionalnych, pokazu tańca i śpiewu kociewskiego w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Psiotrowe Dziywuchy”, lekcji tańca i śpiewu kociewskiego dla dzieci w celu utworzenia zespołu.

4. 2016.04.27 - Przeprowadzenie konkursu poezji i prozy kociewskiej w świetlicy GOK w Dzierżążnie.

5. 2016.04.30-2016.05.01 – Sesja zdjęciowa w plenerze na tle krajobrazu i zabytków gminy  z udziałem zespołu ludowego.

6. 11 czerwca 2016 r., Lipia Góra – Przegląd Gadek i Skeczy Kociewskich pn. „Największa lipa w Lipiej Górze”. W ramach tego kociewskiego święta zrealizowane będą następujące działania:

- prezentacja 2 zespołów folklorystycznych,

- występ nowo powstałego dziecięcego zespołu ludowego „Psiotrowe Gzuby”,

-  przegląd gadek i skeczy kociewskich w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych,

-  występ zaproszonego kabaretu,

-  występ białoruskiego zespołu ludowego,

-  wystawa fotograficzna na tle krajobrazu  i zabytków kociewskich,

-  degustacja potraw regionalnych, w tym zupy szczawiowej,

-  prezentacja albumu w formie kalendarza ze zdjęciami, przygotowanego na potrzeby promocji zespołu i regionu kociewskiego,

- warsztaty rękodzielnicze w wykonaniu lokalnych twórców i zaproszonych gości,

- zabawa taneczna „Pod chmurką” z udziałem zespołu muzycznego „Secondo Feaven” z Lubichowa

7. 2016.09.01 – 2016.09.30 – Zamknięcie zobowiązań finansowych, zakończenie projektu i ewaluacja zadania.

Dzień zakończenia zadania 2016.09.30

Środki finansowe przyznane na realizację operacji - 18.512,1

 

 

  1. „WRACA PORA NA KLUB SENIORA”

 

 "Wraca pora na Klub Seniora" – zaktywizowanie seniorów z gminy Morzeszczyn poprzez działania artystyczne, organizowanie życia kulturalnego w swojej społeczności lokalnej oraz integrowanie różnych grup społecznych, a zwłaszcza klubów seniora z różnych miejscowości.

Projekt sfinansowany w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce               i Fundację Pokolenia w Tczewie, która jest Ośrodkiem Działaj Lokalnie w powiecie  tczewskim i nowodworskim.

Środki finansowe przyznane na realizację operacji – 4.700,00 zł

 

Realizacja od:  

0

1

0

9

2

0

1

6

(dzień – miesiąc – rok)

do:

3

1

1

2

2

0

1

6

 

 

Celem głównym realizacji operacji jest integracja klubów seniora, a także innych grup społecznych przy wspólnych działaniach. Inicjatorem i głównym organizatorem jest Klub Seniora w Morzeszczynie.

Cele szczegółowe:


1. Cykl wykładów ze zdrowego odżywiania pn. "Zdrowy senior to aktywny senior" - spotkania ze specjalistami, popularyzujące zasady zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania się w wieku starszym, aby jeszcze na długie lata cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.
2. Zajęcia rekreacyjno-ruchowe "Senior w ruchu" prowadzone przez specjalistów. Ćwiczenia rekreacyjne i ruchowe mające na celu utrzymać seniorów w dobrej formie i kondycji.
3. Integracja Klubów Seniora z różnych miejscowości:
- trzy spotkania integracyjne z okolicznymi klubami seniora. Panie z Klubu Seniora odbędą wizyty w 3 klubach seniora działających w innych gminach, aby nawiązać kontakty, wymienić się doświadczeniami, zaprezentować dotychczasowe działania i zaprosić do udziału w naszym projekcie
- organizacja Turnieju Klubów Seniora w naszej gminie. Do zabawy zaproszone zostaną inne kluby seniora. Seniorzy będą rywalizować w 5 kategoriach: piosenka, taniec, skecz, konkurs manualny i najsmaczniejsza potrawa. Ich zmagania oceni jury, wybierając zwycięzców. Będzie to wspaniała zabawa dla wszystkich seniorów oraz okazja do integracji osób starszych.
- integracyjny wieczorek taneczny - na zakończenie projektu odbędzie się zabawa taneczna dla wszystkich zaprzyjaźnionych klubów seniora. Do tańca przygrywać będzie zespół a na stołach pojawią się potrawy regionalne.

 

  1. „PROJEKT MUZYKA, CZYLI ZABAWA NUTKAMI I SŁOWAMI”

„Projekt Muzyka, czyli zabawa nutkami i słowami” - zwiększenie  aktywności członków grup wokalnych poprzez doskonalenie warsztatu wokalnego, a także promocja amatorskiej twórczości artystycznej, międzypokoleniowa integracja lokalnej społeczności oraz wymiana doświadczeń między chórami.

Środki finansowe przyznane na realizację operacji – 2.100,00 zł

Realizacja od:  

0

1

0

7

2

0

1

6

(dzień – miesiąc – rok)

do:

3

1

1

2

2

0

1

6

Pierwsza część miała edukacyjny  dla "Chóru Labris" i zespołu dziecięcego "Złote Nutki". Oprócz cotygodniowych spotkań z naszym instruktorem, przeprowadzone zostały także warsztaty wokalne, prowadzone przez profesjonalnego muzyka. Zaproszony został doświadczony pedagog-muzyk, który rozwijał dotychczasowe umiejętności członków zespołów. Takie działania mają na celu nie tylko doskonalenie warsztatu wokalnego, ale także integrację międzypokoleniową dzieci-dorośli.

Drugą częścią było napisanie własnej piosenki, melodii do niej, nagranie w studiu nagrań i stworzenie teledysku po przeprowadzeniu warsztatów z kręcenia klipów.

Druga część projektu to działania skierowane do szerszego grona odbiorców. Chór był organizatorem Przeglądu Chórów Pomorskich, który miał na celu wymianę doświadczeń między grupami śpiewaczymi. Na przegląd zostały zaproszone chóry dziecięce, młodzieżowe, dorosłe. Impreza  zorganizowana została w kościele w Nowej Cerkwi na początku października 2016r.

Projekt sfinansowany w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pokolenia w Tczewie, która jest Ośrodkiem Działaj Lokalnie w powiecie tczewskim i nowodworskim.

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny