Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Życie wsi kociewskiej w Średniowieczu

Czcionka:
  1. „Życie wsi kociewskiej w Średniowieczu” – organizacja na terenie gminy Morzeszczyn żywych lekcji historii, turnieju rycerskiego i inscenizacji historycznej ukazującej życie wsi kociewskiej w Średniowieczu.

Czas realizacji projektu:

30.09.2011 r. -18.07.2012 r.

Opis projektu

Projekt polegał na organizacji cyklu edukacyjnych imprez ukazujących życie wsi kociewskiej w średniowieczu, którego celem było ukazanie lokalnej społeczności, tradycji, zwyczajów, obrzędów panujących w średniowieczu na tych terenach, ukazujących wieś kociewską pracującą, walczącą i bawiącą się.

W ramach projektu odbyły się następujące imprezy:

• Żywe lekcje historii –  cztery godziny lekcyjne, o następującej tematyce:

„Rycerz i jego czasy”, Zakony rycerskie i samarytańskie w średniowieczu i współcześnie”, „Zabawy średniowieczne”, oraz Wojny polsko- szwedzkie”,

przeprowadzone w Zespole Szkół w Morzeszczynie oraz Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi.

• Turniej rycerski dla uczniów szkół podstawowych - interaktywny turniej drużyn rycerskich, impreza o charakterze edukacyjnym zorganizowany na placu parkowym przy Urzędzie Gminy w Morzeszczynie. Program turnieju obejmował: utworzenie z grup szkolnych, chorągwi rycerskich,  rywalizujących między sobą w konkurencjach bojowych, m.in. rzut oszczepem, strzelanie z kuszy. Otwarcie turnieju zapoczątkowane zostało wystrzałem z hakownicy, złożeniem przysięgi turniejowej oraz  igrcami rycerskimi. Młodzi ludzie uczyli się również fechtunku mieczem na Machinie Komtura, zabawy średniowieczne (Mały John, kręcioł plebejski, walka na korbacze, nauka tańca dawnego).
  • Inscenizacja historyczna „Życie wsi służebnej w Średniowieczu na Kociewiu”, której głównym celem było zapoznanie widza z życiem XIV wiecznej wsi kociewskiej. Impreza odbyła się na placu parkowym przy Urzędzie Gminy w Morzeszczynie. W programie dodatkowo:
  • wystawa interaktywnych warsztatów rzemiosła średniowiecznego dla publiczności: warsztat kowalski i płatnerski, ceramiki, witrażowniczy, mincerski, rzeźby w kamieniu
  • wystawa straganów kupieckich: stragan bartników, ozdoby średniowieczne, sukna i stroje, produkty rolne i przetwory,
  • prezentacja jadła i napitku średniowiecznego
  • pokaz ubioru, czyli mody średniowiecznej
  • tańce, pląsy, swawole w wykonaniu dwórek księcia Sambora
  • nauka tańca średniowiecznego dla publiczności
  • igrce średniowieczne, czyli zabawy o charakterze historycznym dla dzieci i dorosłych
  • turniej kuszniczy o „Złoty Grot Księcia Sambora” dla publiczności
  • spektakl „Koń przyjacielem Polaka”
  • turniej rycerski bojowy o „ Miecz Wójta”
  • koncert zespołu muzyki dawnej