Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Kociewie znane i nieznane

Czcionka:

Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Psiotrowe Dziywuchy” złożył wniosek do Fundacji PZU i otrzymał dofinansowanie na działania promujące folklor kociewski. Projekt pod nazwą „Kociewie znane i nieznane” ma na celu popularyzację kultury ludowej Kociewia, na którą składają się m.in. gwara, tradycje, stroje, muzyka, taniec i kulinaria. Chcemy to uczynić na szeroką skalę, a w szczególności położyć nacisk na najmłodsze pokolenie, które nie zna swoich korzeni, swojej tożsamości i historii poprzez organizacje warsztatów regionalnych, lekcji edukacyjnych, konkursów gwary kociewskiej i imprez promujących region kociewski.

Harmonogram projektu:

  • Warsztaty dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Psiotrowe Gzuby". Dzieci będą uczyć się piosenek i tańców kociewskich (m.in. polki, walczyka, chodzonego czy korkarza).
  • Impreza plenerowa Przegląd Gadek i Skeczy Kociewskich pn. "Największa lipa w Lipiej Górze". Impreza odbędzie się w Lipiej Górze gm. Morzeszczyn. Jej celem będzie promowanie dziedzictwa kulturowego Kociewia na różnych płaszczyznach: gwara, tańce, piosenki, zespoły regionalne, potrawy regionalne, rękodzielnictwo. Przegląd Gadek i Skeczy Kociewskich odbędzie się w trzech kategoriach: "Na najlepiej opowiedzianą legendę związaną z lokalnymi zasobami", "Na najlepszą historyjkę kociewską przedstawioną w formie skeczu" oraz " Poezja i proza kociewska", a skierowany będzie do dzieci, młodzieży oraz dorosłych bez ograniczeń wiekowych. W programie imprezy będą także występy zespołów regionalnych z gminy Morzeszczyn (ZPiT "Psiotrowe Dziywuchy" i "Psiotrowe Gzuby") oraz dwóch zaproszonych zespołów kociewskich, poczęstunek regionalny m.in. zupa szczawiowa wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego, a także inne specjały kuchni kociewskiej.

W czasie tej imprezy trwać będzie także Kociewski Jarmark - sprzedaż produktów lokalnych wytwórców, w którym weźmie udział kilku wystawców w tym twórców ludowych oraz warsztaty rękodzielnicze.

Całe przedsięwzięcie zakończy się zabawą taneczną dla uczestników z udziałem zespołu muzycznego

  • Nagranie płyty CD z piosenkami kociewskimi promujących gwarę i piosenki regionalne (udział w nagraniu wezmą dwa zespoły pieśni i tańca "Psiotrowe Dziywuchy" i "Psiotrowe Gzuby"). Całe to przedsięwzięcie ma być innowacyjną i nowoczesną formą promocji regionu. Nagranie te będę bezpłatnie dystrybuowane w formie tradycyjnej, a także poprzez witryny internetowe i lokalną rozgłośnię radiową.
  • Warsztaty regionalne prowadzone przez specjalistę ds. folkloru w szkołach w Morzeszczynie i Nowej Cerkwi (10 godz. po 5 w każdej szkole). Na warsztatach dzieci będą uczyć się gwary kociewskiej, zdobywać wiedzę o regionie, tradycjach, instrumentach, strojach itp. Wszystkie lekcje będą prowadzone w gwarze kociewskiej, aby dzieci mogły się z nią zapoznać.
  • Lekcje pokazowe z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Psiotrowe Dziywuchy" w szkołach gm. Morzeszczyn (2 szkoły gminne w Morzeszczynie i Nowej Cerkwi) i po jednej szkole w pozostałych gminach powiatu tczewskiego (4 występy w gm. Gniew, Tczew, Subkowy i Pelplin) - łącznie 6 występów. Zespół będzie odwiedzać kolejne szkoły i prezentować swój repertuar: piosenki oraz tańce kociewskie, a także przeprowadzać krótkie lekcje edukacyjne: nauka gwary i podstawowych kroków tańców.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU.

ZAŁĄCZNIK

 

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny