Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Trzydniowa wizyta studyjna w Kamionce k. Nidzicy

Utworzono dnia 28.09.2021
Czcionka:

Za nami wizyta studyjna w „Garncarskiej Wiosce” w Kamionce

Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Plan operacyjny na lata 2020-2021 zrealizował operację pod nazwą „Wizyta studyjna w przedsiębiorstwie społecznym „Garncarska Wioska” we wsi Kamionka”.

Kamionka to mała wieś niedaleko Nidzicy. Działa tam jedno z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć turystycznych opartych o zasady ekonomii społecznej.

Celem operacji była aktywizacja młodych mieszkańców gminy Morzeszczyn na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich w oparciu o lokalne zasoby.  Celem wizyty studyjnej było pokazanie „dobrych praktyk” i wzorców godnych naśladowania oraz ich implementacji na obszary wiejskie (wioski tematyczne, spółdzielnie socjalne).

Grupa 20 osób z gminy Morzeszczyn, wyłoniona poprzez wcześniejszą rekrutację wzięła udział w trzydniowej wizycie studyjnej, w dniach 24 – 26 września 2021 r.

Pierwszego dnia, w piątek zawitaliśmy do Wioski Garncarskiej w Kamionce k. Nidzicy, która jest przedsiębiorstwem społecznym w formie spółki z o.o. o statusie non for profit, utworzonym przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA,  w woj. warmińsko-mazurskim.

Przywitał Nas osobiście Prezes Nidzickiej Fundacji „NIDA”, założyciel Garncarskiej Wioski w Kamionce,  p. Krzysztof Margol, który na początek zaprosił na mazurski poczęstunek, kawę i ciasto drożdżowe z powidłami.

Po krótkim wypoczynku przedstawił główne założenia Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, gdzie dowiedzieliśmy się w jaki sposób fundacja wspiera inicjatywy z zakresu ekonomii społecznej, czyli prowadzi Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej, jak założono przedsiębiorstwo społeczne jakim jest właśnie Wioska Garncarka, której wszystkie udziały w tejże spółce należą do NIDY, jak prowadzi się  Przedsiębiorstwo społeczne "Rajski Ogród", jak promuje się  tworzenie wiosek tematycznych, a także jak prowadzi się Centrum Innowacji Społecznych i Ekonomicznych (CISE). CISE jest programem, który wspiera innowacyjność w małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych oraz w organizacjach społecznych - czyli oferuje usługi w zakresie testowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie produktów, czy technologii np. w zakresie wzornictwa przemysłowego, ekoproduktów, energii odnawialnej, czy strategii marketingowej. Ambitne plany... Oprócz tych działań Fundacja m.in. udziela wsparcia w tworzeniu i rozwoju małych i średnich firm.

 Z przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie najważniejszych miejsc w Wiosce, m.in.  kuźni mazurskiej, galerii „Skarby Ziemi”, Obserwatorium Przyrody, Kina Przyrody, Jarzębinowego amfiteatru oraz ogrodu wertykalnego „Niezapominajka”,  a następnie  grupa udała się na spacer po „Rajskim Ogrodzie”, po którym oprowadzał Prezes. Opowiadał bardzo ciekawie, z wielkim  bogactwem wiedzy i pasji, o przedsięwzięciu jakim jest Ogród.  Prezentował ścieżki edukacyjne i zdradzał nam tajniki różnych myśli, które zaowocowały tak wielkim rozmachem rozwojowym wiosek tematycznych, np. jak można przy pomocy roślin wykreować produkt przedsiębiorstwa społecznego. Rajski Ogród to największy na Mazurach ogród pokazowy połączony z pomysłem na przedsiębiorczość społeczną. Urządzony jest w nim Park Odkrywców – przestrzeń, w której dzieci, młodzież i dorośli mogą dokonywać doświadczeń związanych ze zjawiskami przyrody, prowadzić obserwacje i badania przyrodnicze, uczyć się poprzez zabawę… poznawać różne gatunki roślin, itp.

Wioska garncarka, jest innowacyjnym pomysłem na ożywienie wiejskiej gospodarki oraz pozwala mieszkańcom tej wsi osiągnąć dodatkowe dochody. Wioska jest niesamowitym przykładem współpracy przedsiębiorstwa społecznego z lokalną społecznością, która sprzedaje swoje usługi i produkty.  Działalność Wioski oparta jest na starych, ginących zawodach rzemieślniczych i oferuje produkty ceramiczne, krawieckie, pamiątki regionalne, wyroby z papieru czerpanego...

Po pysznym obiedzie w „Ptasim Radiu” udaliśmy się do drugiej wioski tematycznej w regionie Warmii i Mazur do  Jabłonki „Krainy siedmiu osobliwości”, obejmującej 4 wsie: Wikno, Jabłonka, Natać Wielka i Natać Mała. Wieś tematyczna założona została przez funkcjonujące już od 10 lat Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla wszystkich”. Prezes stowarzyszenia – pani Jolanta Ziemska przedstawiła prezentację dot. historii powstania wioski, jej produktów oraz zrealizowanych projektów. Ważnym elementem spotkania był poczęstunek przygotowany przez członkinie stowarzyszenia. Można też było zakupić pamiątki i chleb własnego wypieku wg. lokalnych starych receptur. Elementem nieodzownym każdej wsi tematycznej jest prezentacja lokalnych atrakcji opracowanych w oparciu o zasoby kulturowe przez poszczególnych partnerów tworzących wieś tematyczną. W Jabłonce uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili „Zakątek Drwala”, „Zakątek Rybaka”, a także „Zakątek Rolnika”.

Dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy zakończyliśmy kolacją i ogniskiem w malowniczym miejscu nad jeziorem w Wiknie. Tam mieliśmy zapewniony nocleg w Ośrodku Gawra.

Drugi dzień obfitował w kolejne, niezapomniane atrakcje. Tym razem wizyta w Jerutkach „Wiosce Sztuki”. Przywitała Nas pani prezes, Joanna Gawryszewska, która zaprezentowała działalność spółdzielni socjalnej „BULWAR”. Następnie zafundowano Nam warsztaty sztuki, gdzie wykonywaliśmy ozdoby, m.in. makramę „breloczek” oraz malowanie toreb płóciennych. Zrobione dzieła mogliśmy zabrać ze sobą.

Po zakończonych warsztatach zaproszono Nas na smaczny obiad, przygotowany przez spółdzielnię „Bulwar”. Mieliśmy również spotkanie z tutejszym kucharzem, który zdradził Nam niektóre sekrety kuchni mazurskiej.

Po obiedzie, czym prędzej wyjechaliśmy do wioski tematycznej „Wioska Źródlana” w   Łynie, gdzie już z niecierpliwością oczekiwali na Nas gospodarze niezwykłego  miejsca, które mieliśmy przyjemność odwiedzić.

Na początek zwiedziliśmy rezerwat „Źródła rzeki Łyny”, a następnie zaproszono Nas do warsztatów mydlarskich, gdzie mogliśmy wykonać własne  mydełka o różnym zapachu i kolorze, wg. poznanych receptur. Gospodarz tej Wioski, bardzo zaangażowana osoba, przybliżył Nam historię powstania tego pięknego miejsca, zrealizowane projekty i działania oraz imprezy dla mieszkańców i turystów. Bardzo ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników.

W niedzielny poranek, w trzecim dniu wizyty, po noclegu w Wiktach udaliśmy się ponownie do Kamionki, gdzie czekały nowe niespodzianki.  W Wiosce, oprócz jej zwiedzania, czy też poznawania historii jej powstania oraz działalności, mogliśmy dodatkowo poznać oferty przedsiębiorstwa społecznego, m.in. poprzez uczestniczenie w warsztatach ceramicznych, gdzie zdobiliśmy własnoręcznie kubki ceramiczne, wytworzone w pracowni garncarskiej. Jako pamiątki, zabraliśmy je do domu.

Odwiedziliśmy Nidzicki Fundusz Lokalny, który od 14 lat wspiera inicjatywy edukacyjne młodzieży. Fundusz ma swoją siedzibę w drewnianym domu zwanym "Niezapominajka", który jest również Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci i młodzieży - są tutaj prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży rozwijające ich pasje i zainteresowania.

Na zakończenie pobytu nasze kroki skierowaliśmy ponownie do Rajskiego Ogrodu, gdzie w towarzystwie Prezesa mogliśmy dalej zwiedzać, podziwiać pomysłowość i wielką pasję gospodarzy Wioski, cieszyć się piękną, słoneczną pogodą, i kolorami jesieni. Wszyscy uczestnicy, oczywiście za zgodą Prezesa opuścili ogród z nasionami różnych wieloletnich odmian kwiatów i bylin, a także z cenną wiedzą i doświadczeniami z pobytu w tak kolorowym miejscu.

Na zakończenie czekał na Nas obiad w Gospodzie „Ptasie Radio”, c.d. rozmów, no i pożegnanie.

Pełni wrażeń, nowych doświadczeń, wiedzy i pomysłów, zachwyceni wspaniałym i ciepłym przyjęciem udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Odwiedzane przez Nas miejsca były wielką inspiracją i pokazały, że liczy się pomysł i dobra współpraca. Pokazały, że można utworzyć dochodowe przedsiębiorstwo społeczne nawet na terenach wiejskich i włączyć w jego działania lokalną społeczność.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Morzeszczynie dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony, fantastyczny czas.

Gospodarzom Wiosek tematycznych, Wioski Garncarskiej w Kamionce, przede wszystkim Prezesowi, Panu Krzysztofowi Margol dziękuję za wspaniałe przyjęcie, za przekazaną wiedzę, za otwarte serce, uśmiech i za radość obcowania z innymi...Oby więcej takich ludzi w Naszej Ojczyźnie...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty studyjnej w Kamionce.

 

 

                                                    

GALERIE:

Dzień III

Dzień III

Dzień II

Dzień II

Dzień I

Dzień I

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 24

W poprzednim tygodniu: 68

W tym miesiącu: 191

W poprzednim miesiącu: 458

Wszystkich: 37949