Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Dożynki Gminy Morzeszczyn 2019

Utworzono dnia 03.09.2019
Czcionka:

W ostatnią sobotę, dnia 31 sierpnia, odbyły się coroczne Dożynki Gminne, które miały miejsce na placu parkowym przy Urzędzie Gminy w Morzeszczynie. Uroczystość Święta Plonów rozpoczęła się pięknym, kolorowym korowodem, z udziałem Starostów Dożynkowych, Wójta Gminy wraz z małżonką, Przewodniczącej Rady Gminy, delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi i darami, zespołu ludowego, strażaków OSP, reprezentujących cztery jednostki naszej gminy oraz mieszkańców i zaproszonych gości, w towarzystwie orkiestry dętej „Torpeda” z Tczewa. Trasa wiodła od Szkoły Podstawowej do placu przy Urzędzie Gminy.

Zgodnie z tradycją, odprawiona została Dożynkowa Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników.  Jej uroczysty i podniosły charakter, nie tylko podkreśliło piękne kazanie wygłoszone przez Księdza Proboszcza Janusza Wachowskiego, ale także oprawa muzyczna, z udziałem orkiestry dętej i muzyków z parafii Dzierżążno, Mariusza i Krzysztofa Lewandowskich oraz  złożone przed "stołem ofiarnym", wieńce dożynkowe.

W Liturgii Słowa, lektorem I czytania był Radny, Pan Karol Przygocki z Królów Lasu. Podczas modlitwy powszechnej, Panie z zespołu „Psiotrowe Dziywuchy” złożyły siedem próśb w gwarze kociewskiej. Dary ofiarne przekazali Starostowie Dożynkowi oraz członkinie zespołu ludowego. Po Komunii Św. poświęcone zostały wieńce, chleb oraz dary dożynkowe.

Po zakończeniu Mszy Świętej odbyła się dalsza część uroczystości, którą zapoczątkował przywitaniem, Wójt Gminy, Pan Piotr Laniecki.

Następnie odśpiewano hymn kociewski, po czym zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca „Psiotrowe Dziywuchy, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Kolejnym punktem programu były obrzędy dożynkowe, czyli ceremonia przekazania chleba, darów i wieńców dożynkowych. Honory Starostów Dożynkowych w tym roku pełnili Państwo Elżbieta i Zbigniew Gardzielewscy z Rzeżęcina, którzy na ręce Wójta Gminy przekazali chleb dożynkowy. Delegacje sołtysów przekazali dary i wieńce z tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy, w asyście Starostów Dożynkowych, czyniąc znak krzyża na chlebie, podzielili go na dwanaście części, uroczyście przekazując jedenastu sołtysom, dwunasty pozostał dla Wójta.  Po symbolicznym przekazaniu chleba, sołtysi dzielili się z mieszkańcami, przyjaciółmi i gośćmi. Wieńce w tym roku przygotowało pięć sołectw: Morzeszczyn, Borkowo, Gętomie, Królów Las, Gąsiorki.

Po obrzędach dożynkowych Wójt Gminy w imieniu własnym i Starostów Dożynkowych zaprosił do  Biesiady Dożynkowej, na której serwowano grochówkę, bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem, wędliny, ciasto i kawę.

Swoją obecnością zaszczycili szacowni goście: Starosta Tczewski, Pan Mirosław Augustyn, Kierownik Oddziału Biura Powiatowego ARiMR w Tczewie, Pan Łukasz Kowalski oraz Ks. Kanonik Stanisław Borzyszkowski, Proboszcz parafii z Nowej Cerkwi. Z uwagi na upały, Przyjaciel gminy Morzeszczyn, Pan Józef Puczyński nie mógł być obecny.

Podczas imprezy nie zabrakło bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Była dmuchana zjeżdżalnia, która sprawiła  dzieciakom niesamowitej frajdy i radości. Nie mogło zabraknąć również malowania buziek. Piękne malowidła, które zagościły na twarzach naszych najmłodszych były wykonane przez Panią Monikę Reszkę z Dzierżążna. O ekologiczne stanowisko zadbała Pani Anna Lasota-Żabińska, pracownik Urzędu Gminy. Były także warsztaty garncarskie, prowadzone przez Pracownię Garncarską Rodziny Arkuszyńskich z Sokola, k. Człuchowa.

Oprócz tego były stoiska, m.in. wystawa obrazów i rękodzielnictwa z Rokocina,  wyroby pszczelarskie z Pasieki „Wigor”  Pana Kazimierza Szpojnarowicza z Morzeszczyna,  wędzony pstrąg z Wdy, stoisko KGW Morzeszczyn, serwujące różne przysmaki kociewskie na ciepło i na zimno, stoiska z zabawkami, watą i popkornem i wiele innych. Bezpłatny punkt medyczny - prowadziła  firma "Usługi Pielęgniarskie" Ewa Żyła z Bobowa.

Jak zawsze, takie wydarzenia obfitują, nie tylko w potrzeby ciała, ale i ducha. Okoliczności dożynkowe sprawiają, że serwujemy kulinarnie, ale także muzycznie. Na scenie było bardzo barwnie i ciekawie.  Jako pierwszy, zaprezentował się zespół ludowy „Psiotrowe Dziywuchy". Następnie podczas koncertu swoją świetną grą, zaimponowała  Orkiestra Dęta „Torpeda” z Tczewa pod kierownictwem Kapelmistrza, Pana Radosława Kornasa.

Po biesiadzie, swoim wokalem zachwyciła Pani Jadwiga Świątkowska z Grudziądza. Zaśpiewała covery znanych utworów, które przy znakomitym głosie i włożonym sercu zabrzmiały fantastycznie.  

Na scenie gościliśmy również przemiłych panów, z zespołu muzycznego „W starym stylu” ze Skarszew. Ich repertuar oraz wykonanie były bardzo interesujące i energetyczne. Co  niektórzy  goście przy ich muzyce ruszyli na parkiet.

Od godz. 20:30 rozpoczęła się dożynkowa zabawa taneczna z udziałem zespołu „Dwa plus Dwa” z Starogardu Gdańskiego.

W imieniu Organizatorów serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznych dożynkach gminnych,  wsparcie finansowe oraz zaangażowanie przy organizacji imprezy.

Pierwsze podziękowania kierujemy do Starostów Dożynkowych, którzy tak godnie pełnili swoje obowiązki oraz  do ks. Proboszcza Janusza Wachowskiego za celebrację Mszy Świętej Dziękczynnej.

Dziękujemy sołectwom, które zaangażowały się w organizację uroczystości oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kierwałdzie, Lipiej Górze, Nowej Cerkwi i Morzeszczynie, a także Przewodniczącej Rady Gminy Pani Katarzynie Bandźmiera za profesjonalną konferansjerkę.

Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli imprezę finansowo i rzeczowo: Bank Spółdzielczy w Skórczu,  Firma SPIE Elbud Gdańsk S.A., firma Dzierżążno AGRO sp. z o.o., firma „OLMOT” Michał Olech z Morzeszczyna, Firma „MebloStyl” Lucyna Maciejewska z Morzeszczyna, „PUS” - Przedsiębiorstwo Usług Sanitarnych w Kwidzynie, Zakład Malarski Paweł Laniecki z Morzeszczyna, firma Event Systems – Wypożyczalnia Namiotów, Państwo Jolanta i Tadeusz Dembek z Morzeszczyna, Catering „Miki” Pelplin – Anna Sobieralska, Państwo Elżbieta i Zbigniew Gardzielewscy z Rzeżęcina.

Dodatkowo Dożynki zostały dofinansowane przez Rady Sołeckie i  Gminny Ośrodek Kultury  w  Morzeszczynie.

Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie  za  możliwość korzystania z kuchni szkolnej, gdzie została przygotowana grochówka i bigos.

Dożynki są w naszej tradycji ludowej ważnym świętem dziękczynnym za zebrane plony. Cieszymy się więc, że tak wielu mieszkańców czuje obowiązek i przekonanie wobec kultury, tradycji i zwyczajów dożynkowych.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu zaangażowali się w budowaniu naszej tożsamości i lokalnej rodziny.

Dziękujemy wszystkim za udział, za radość i uśmiech...

 

 

GALERIE:

Fot. A . Połomski

Fot. A . Połomski

Fotorelacja

Fotorelacja

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 60

W poprzednim tygodniu: 82

W tym miesiącu: 307

W poprzednim miesiącu: 523

Wszystkich: 26875